Bohém Ragtime Jazz Band
Bohém Originals KJA-BCD22028
Teljes játékidő: 64m 55s
Cockatoo Rag; Roaming Rag; Victory Rag; At A Kecskemét Ragtime Meeting; Matthew’s Rag; Our Lovely Beer; Midnight Rag; Let’s Jazz; Smoke Carver Rag; Frozen Cookies; Joe’s Swing; Ebony Rag; Tom Turpin’s Rag; Riff On The Way; Sedalia Rag; Ed’s Running Rag; Snow; Tormási Autóház; Expo Rag; Morning Coffee
Jövőre harmincéves születésnapját ünnepli a Bohém Ragtime Jazz Band, a Budapesttől egyórányi autózásra lévő Kecskeméten működő magyar zenekar. A brit közönség nagyon jól ismeri őket, hiszen az utóbbi években rendszeresen látogatnak hozzánk – amellett játszottak a legfőbb európai jazzfesztiválokon és többször Észak-Amerikában is. Ez a remek CD, a sorban a tizenkilencedik albumuk, korán kezdi az évfordulós ünneplést, bemutatva a zenekar motorjának és lelkének, Ittzés Tamásnak a szerzeményeit.
Ittzés 1985-ben alapította a Puccini által használt értelemben elnevezett zenekart, jelezve, hogy itt egy bohém ifjakból álló csapat játszik vidám és gondtalan zenét, amint az jelen CD huszonegy számából is nyilvánvalóan kitűnik. Három évtizedes fennállásuk alatt átmentek néhány személyi és hangszerösszeállítást érintő változáson, de a jelenlegi abszolút klasszis felállás változatlan már egy tucat éve, vagy még régebb óta: Ittzés zongorázik és hegedül, Lebanov József trombitán, Mátrai Zoltán nádfúvósokon, Korb Attila harsonán, kornetten és szárnykürtön, Lázár Miklós hegedűn, Mátrai György bendzsón és gitáron, Török József tubán és bőgőn játszik, Falusi Alfréd dobol. A CD-anyag nagyon együtt van, érett és szofisztikált és emellett roppant szórakoztató, s nem utolsósorban látható belőle Ittzés zenei fejlődése első, 1986-os kompozíciója óta legutóbbi, 2013-as szerzeményéig.
Repülőrajtot veszünk a Kakadu Raggel, Ittzés legkorábbi darabjával, amit ő maga hoz be zongorán. Autentikus ragtime darab, az első a mintegy öt Joplin-ihlette számból, emlékeztetve minket arra, hogy a ma már mindenféle tradicionális jazz és swing stílusban játszó zenekar gyökerei eredetileg erre a régi műfajra vezethetők vissza. A cím (angolul Cockatoo Rag) talán azt is elárulja, hogy a szerző direkt törkeszik a programzenei effektusokra. Vállalva a belemagyarázás kockázatát szerintem a darab, jelképesen szólva, észrevehetően kakadus: nem olyan zajos és rikító, mint egy papagáj, mondhatni, főleg fekete-fehér hangszínű, kiugró helyeken megmutatva nagyszerű színeit. Ezt azért érdemes kiemelni, mert a CD-t hallgatva hamar nyilvánvalóvá válik, hogy zeneszerzőként Ittzés nem csak holmi csekélységeket és véletlenszerű dallamocskákat komponál, hanem hiteles, eredeti anyagot, különféle stílusokban, szívet melengetően és, a szíve mélyén, komoly szándékkal. Azt azért meg kell említeni, hogy az At A Kecskemét Ragtime Meeting nem teljesen eredeti szerzemény, hanem (a világnak a Whistling Rufust is adó) Kerry Mills az idők próbáját kiálló, jazzklubjainkban is gyakran hallható 1897-es At A Georgia Camp Meetingjének a ragyogó újragondolása.
Hét vagy nyolc rag van a CD-n, mindegyik dallamgazdag, eredeti és nagyon jól előadott. Jól érzékelhető stílusváltást jelez Ittzés újabb kompozíciói között a 6-os track, ami pazarul gunyoros tiszteletadás kedves sörünknek (Our Lovely Beer), egy könnyű, pezsgő, pilseni típusú kompozíció, amit a szerző, mondhatni, finom érzéssel énekel, mintha egy nőhöz szólna – verbális párhuzamok meglehetősen okos használatával („I’ve got a feeling now I found you/I’m making myself blind about you”, vagyis: „Az az érzésem most, hogy rádtaláltam,/Eddig vak voltam veled kapcsolatban”). Korb Attila szárnykürtözése remek és tökéletesen kiegészíti a szerző swinges, szalon-stílusú zongorajátékát. Szintén érdemes kiemelni a Joe’s Swinget, amit Ittzés együtt komponált Joe Muranyival – a Louis Armstrong All Stars utolsó klarinétosával –, aki gyakran volt a zenekar vendége, mikor szülei hazájába látogatott. Ebben a megkapó, középtempójú swing-számban hegedülésével Ittzés még jobban bizonyítja rendkívüli sokoldalúságát. „Zing! Zing! Zing!”, vagyis „lendület, erő, energia”, ahogy a refrén mondja, megragadva az egész CD hangulatát.
Ezen a csodálatosan változatos CD-n Korb Attila és Mátrai Zoltán szerzeményei is megtalálhatók és igazán érdemes megrendelni az albumot a zenekar honlapján keresztül: www.bohemragtime.com
Andrew Liddle
Utolsó kommentek